2015-2016 Foundation Scholarship Recipients

Over four hundred outstanding students are the recipients of Foundation scholarships totaling over $ 481,000 for the 2015-2016 academic year.   Congratulations to the recipients!  And a special thanks to ALL of the donors for their generous contributions.

 

  • 100 Men and Women Minority Scholarship -  Jameka Bowman, Taahirah Hassan, Nadiya Marrengulye

  • A.A.S Over the Top Scholarship - Jamie Fortner

  • A-B Tech Foundation Scholarship- Esther Abel, Kelsi Cartwright, Irina Grindstaff, Erin Helton, Evan Lehmann, Kassandra Morales, Anita Riley, John Shay, Tina Wallin, Ann Ward, Elena Wofford

  • A-B Tech Opportunity Fund Scholarship - Harold Deel

  • Adelaide Key Scholarship - Salinda Balbeer Singh

  • Advanced Superabrasives/John Batki Memorial Scholarship - Ryan Brentzel
  • Alice D. Hamling Foundation Scholarship - Aleca Martinez, Lauren Ray, Felipe Vera Montesinos

  • Asheville Independent Restaurant Chefs of Tomorrow Scholarship - Hanna Eaton, Sarah Hecht, Christian McLemore

  • Altrusa International of Asheville Scholarship - Renee Isaacs

  • Asheville Latin Americans for Advancement Society Merit Scholarship - Nayeli Barajas Barajas
  • Autumn in Asheville Gala Scholarship - Mary Driscoll, Teri Farless, Ryan Hassler, Shelley Lloyd, Graham McCormick, Jennifer Ryan, Beth Stanberry, Amanda White, Margaret Wyatt, Isaiah Young

  • AvL Technologies Endowed Scholarship- Joan Bolanos Lopez, Joshua Boyd, Monica Embler, Timothy Kirkland, Morgan Leonard, Aras Mann, Nina Shebest

  • Back in the Saddle Scholarship - Mark Pacetti, Kristin Shelly

  • Biltmore Culinary Scholarship - Taylor Troutman
  • Bowers Ellis & Watson Endowed Scholarship - Dallie Lawrence
  • Brigadier Carl L. Trippi Scholarship -  Jonathan Hart
  • Carol Paxton Memorial Endowed BCT Scholarship - Amanda Costandine
  • Children's Welfare League Endowed Scholarship - Svetlana Contreras, Colby Ledford, Felipe Vaza

  • College Bridge Scholarship - Melissa Zacharchuk

  • CORE (Connecting Opportunities for Regional Excellence) Scholarship - Patricia Downey, Amber Owens
  • Corman Family Scholarship - Haley Camp, Hannah Emmett, Baylor Manning
  • D. Bruce and Joyce Goforth Scholarship - Jessica Carter

  • Daniel Dragonetti Memorial Scholarship for Culinary Arts - Jill Worthy

  • David and Helen Edwards Scholarship - Kristen Harvell
  • Debby Harmon Invitational Educational Scholarship - Amanda Bizub
  • Don and Marjorie Locke Endowed Scholarship - Kristen Matthews
  • Dr. Joseph Baxter Roberson Sr. Scholarship - Amanda Orlich  

  • Eaton Corporation Endowed Scholarship - David Newton

  • Edna and C.J. DeLoach Memorial Scholarship - Denise Duncan, Carey Jackson

  • Electrical/Electronics Scholarship - Ronnie Rager

  • Ethan and Jacqueline Wingfield Scholarship for Promising Leaders - Courtney Clark
  • Fire Chief John E. Bishop and Rescue Chief Harry H. Hinman Scholarship -  Brandon McClean
  • Fred Anderson Automotive Scholarship - Michael Baker, Billy Tipton

  • GEM Fund, American Association of University Women, Asheville Branch Scholarship - Lauren Andrews, Marlee Arteta, Sandra Bottinelli-Silka, Savanna Brown, Arista Clifton, Patricia Downey, Michelle Irwin, Kelly Kelton, Amanda Ledbetter, Rachel Pegg, Kathy Porter-Greenberg, Marlene Rangel Olmedo, Jessica Scott, Kimberly Thurmond, Rhonda Webb, Adrianne Weir, Ellis Rhom

  • Grace Joan Love Schneider Endowed Scholarship - Sueellen Ainsley, Wendy Alexander, Tammy Anderson, Doretta Bailey, Dallas Bennett, Terrah Borsh, Doreen Campbell, Jemika Cartledge, Brit Castaneda, Holly Club, Mackenzie Coggins, Travis Collins, Philip Cooper, Jordan Ducker, Joey Estridge, Detria Greene, Samantha Justice, Alena Lebed, Russell Ledford, Shannon Lockhart, Nancy Maldonado, Cheyenne Metcalf, Miranda Odell, Melchor Ornelas, Richi Paisley, Leanna Ramsey, Christopher Reed, Carlos Romero Barrera, Daniela Runge, Tiziana Severse, Viorica Smith, Mark Tipton, Thomas Tucker, Cendi Walker, Sharon Yanni

  • H. D. and Kay Crews Endowed Scholarship - Meredith Barton, Cody Calhoun, James Eddington, Colette Frogale, Jessica Fusco, Jamie Gosnell, Jessica Hart, Siphoesihle Mangena, Daphne Ownbey, Jason Sulkowski, Keila Treadway, Jessica Wicker

  • Hattie Baldwin Memorial Scholarship - Griffin Wait
  • Hazel Fox Minority Student Entrepreneurship Scholarship - Ramona Young
  • Health and Public Service Scholarship - Stephanie Arrowood
  • Heirloom Hospitality Group Culinary Scholarship - Christina Granillo
  • Honors Program Scholarship for Arts & Sciences - Kristin Werner
  • Hospitality Education Scholarship - Ingrid Tumax-Puac, John Farrell
  • Hulsing Hotels Scholarship - Tiffany Lewis
  • I Didn't Know I Qualify Scholarship -Yvonne Parker, Sharon Smith
  • Irma and Edward Sadler Endowed Scholarship - Kansas Hughes
  • Iva McGrady Wall Memorial Endowed Scholarship - Racine Hunter
  • Jack and Carolyn Ferguson Endowed Scholarship - Brittany Ballard, Kacey Cox, Jennifer Maybee, Abigail Roan, Brianna Sloop, Ryan Spruill, Leah Williams

  • James T. "J. T." Rice, Sr. Memorial Scholarship - Katrina Mullins, Natalee Ray, Angelique Stewart
  • Jan and Lary Schulhof Endowed Scholarship - Andrea Howell

  • Jessie Copp Kramer/Hominy Valley Endowed Scholarship - Angela Kay, Felipe Vera Montesinos

  • Joe and Janice Brumit Endowed Scholarship - Ingrid Tumax-Puac

  • John Bernhardt Endowed Scholarship - Carmel French, Beverly Switzer, Jarrett Vernon

  • Johnathan Giardina Memorial Endowed Scholarship - Sally Davis, Jordan Ducker

  •  JoVon Coli Allied Health Scholarship- Amy Beard, Annebritt Birkeland, Morgan Booker, Ariana Figueroa, Sara Forgie, Dana Kuprane, Tamaira Munoz, Amanda Reavis, Callie Shope, Jennifer Whent

  • K. Ray Bailey Endowment for Student Success Scholarship - Grisell Austin, Jeremiah Coffey, Marvette Flasher, Laverne Lordman, Scott McGroarty, Caitlin Riggs

  • K. Ray Bailey/A-B Tech Foundation Golf Classic Scholarship - Renato Anelli, Cecila Arano Funes, Evelyne Ball, Gregory Banks, John Biddix, Jonathan Brown, Colin Bruesch-Olsen, Candace Burgin, Kristen Candella, Beatrix Coffey, Robert Conyers, Triston Daniel, Kyle Glenn, Virginia Goforth, Scarlett Guthrie, Lisa Hausner, Jennifer Herrera, Lana Heuermann, Jordan Higgins, Shawn Hinson, Charles Hooper, Brett Israel, Ashley Johnson, Jason Jones, Lucas Knighten, Dennis Larue, Virginia Lodwick, Viktoriya Marko, Aileen McMahan, Yuliya Melnik, Brandon Metcalf, April Mills, Heather Moyer, Brandie Nisbeth, Angela O'Conner, Carleigh O'Donnell, Amber Owens, Cristina Parra, Jonathan Parshall, Jeremy Proffitt, Angel Reece, Rachel Reed, Spencer Sansone, Susan Seidman, Lissa Smith, Shelton Sneed, Thomas West, Robert Whitaker, Jeremy Wood

  • La Chaine des Rotisseurs Scholarship - Donald Watkins, Damon Trajano

  • Lacy T. Haith & James V. Miller Endowed Scholarship -  Brianna Allen, Nia Cook, Tiera Haywood, Tonja Poole

  • Laurey Masterton "Don't Postpone Joy" Scholarship - Bonnie Whitener
  • Lavender Fund  Scholarship - Angelica Allen, Lauren Andrews, Sandra Bottinelli-Silka, Meagan Camp, Amber Canty, Caroline Caton, Katherine Dean, Ashley Dickey, Jennifer Diehl, Marissa Dowers, Patricia Downey, Karen Duncan, Beth Ecker, Jaheyra Figueroa, Romeesa Fore, Paul Gupton, Erica Hartrick, Staci Hoffman, Michelle Irwin, Rebekah Jimenez, Malissa Johnstone, Hayley Jones, Kim Jones, Tiffany Lewis, Farra Lomasney, Kelly Lucy, Angelina Macias, Jasmin Marvels, Abigaile Mitchell, Kassandra Morales, Amanda Morgan, Brittany Neal, Robyn Pitoscia, Anita Riley, Tichelle Robinson, Jennifer Ryan, Shareka Scott, Jessica Scott, Madison Seals, Caitlin Shelly, Toshia Skyes, Ryan Smith, Samantha Sutphin, Carla Thompson, Kimberly Thurmond, James Wright

  • Lead the Way Scholarship for African American Men - Shedrick Ledbetter

  • Lowe's Buchan Club Scholarship - Katie Robinson 

  • Mark Rosenstein, The Marketplace Scholarship - Hilary Lamont, Gene Ettison

  • Massage Therapy Scholarship - Jennifer Sobin

  • McKibbon Spirit to Serve HRM Scholarship - Drew Breheny, Glynna Slater, Patricia Spampinato
  • McKibbon Spirit to Service Culinary Arts Scholarship - Corey Abshire
  • Michael Patrick Metcalf Memorial Endowed Scholarship - Tosha Roberts
  • NC Association of Electrical Contractors Scholarship - Ronnie Burleson 
  • Never Too Old for School Scholarship - Meredith Fowler, Ashley Hanes, Erica Hartrick

  • Nursing Scholarship - April Dattler

  • Osborne M. Hart Endowed Scholarship - Christiana Deloach, Joshua Young 

  • Otis A. Vaughn Scholarship Fund - Moriah Scott 

  • Owen Tilson Endowed Memorial Scholarship - Bryanna  Sams

  • Padgett & Freeman Architects CAD Technology Scholarship - Philip Dorsey

  • Pepsi-Cola of Asheville Scholarship Fund - Caityln Wallin

  • Pete and Flo Palmeri Endowed Scholarship - Charles Haag
  • Pisgah Investments LLC (for Habitat for Humanity Residents) - Cody Bassham
  • Pride in Technical Education Scholarship - Brandon Robinson

  • Quality Education Scholarship - Farra Lomasney

  • Robert F. Burgin Endowed Scholarship -David Sherlin

  • Rotary Club of Madison County - Irv Washington Scholarship - Nikki Mehaffey

  • Sandra and Jones Byrd Scholarship - Denise Duncan 

  • Sarah Gnilka Memorial Endowed Scholarship - Sarah Kincaid

  • SEH Tabitha Foundation Scholarship- William Culbreath, Lace Spencer, Sita Schussler, Jill Worthy, Erika Taylor, Thomas Parnell, Amber Candy, Thomas Mone, Isabell Moonshine, Jasmine Woodbury

  • Sgro-Huston Memorial Scholarship - Alexandra Reckling

  • Shapiro-Green Endowed Scholarship - Leslie Davidson, Sapphire Debellott, Tony Shivers

  • Shiloh Community Allied Health Scholarship - Michelle Bucknor, Shareka Scott, Angelique Scott

  • Shiloh Community STEM Scholarship - Tyrele Adams, Tim Barnard, Bianca Scott, Kahlani Jackson

  • Square D Endowed Scholarship - Sarah Purcell

  • State Employees' Credit Union Foundation Scholarship - Kayla Metcalf, Robert Robbs, Kelsey Sheffield

  • Susan Holden Scholarship - James Eddington

  • The Cliffs Hospitality Education Scholarship - Josh Gray, Lindsay Henley

  • The Conrad Family Scholarship - Jacob Cooper, Michael Granados Orozco, Allan Henderson
  • The Frances N. Johnson Endowed Scholarship - Jimmy Brewer
  • The Glenda Bailey Veterinary Technology Endowed Scholarship - Alexandria Parris

  • The Grove Park Inn Endowed Culinary Technical Program Scholarship honoring Elaine D. Sammons - Vincent Donatelli

  • The Grove Park Inn Endowed Hospitality Scholarship in honor of Elaine D. Sammons - Tammy Borgens, Elisabeth Smallen

  • The Maher Family Scholarship - Britnee Sperry

  • The PLI Scholarship - Jeffrey Mulyrne
  • The Sam Palmeri Memorial Endowed Scholarship - Lindsay McNeil
  • The Womansong New Start Scholarship - Natalie Boone, Caroline Canton

  • Theresa Sabo Endowed Nursing Scholarship - Shelley Blankenship, Malissa Johnstone, Jadeian Moore, Robyn Pitoscia

  • Theresa Webb Memorial Scholarship - Ryan Brentzel, Jeraldine Cephas, Spencer Stone

  • Thomas W. Simpson Endowed Scholarship - Brandon, Vellines, Logan Mason, Robyn Wright, Alicia Nichols, Gabriel Elash, Mark Phillips, Evan Carroll, Katherine Rafferty, Jessica Montoya, Jessica Hanley, Karlie Hardy, Brittny Frasure, Theresa Conway, Amber Maskery, Destiny Nelson, Gillian Moynihan, Austin Matkowsky, Richard Taylor, Janine Paris, Edwin Mericle, Aaron Fields, Nadja Gustafson, Elizabeth Ojeda, Marilyn Webber, Thereza Samuels, Ramonda Milner, Michelle Gragg, Ryan Brisini

  • Tracy Long Memorial Scholarship - Fadarum Isidor, Shirley Pizarro-Rodriquez

  • Vadim Bora Visual Art Scholarship - Michelle Councell, Beth Ecker, Jodi O'Hara

  • Veterinary Medical Technology Program Scholarship - Breyona Hollowell

  • Wells Fargo Project New Futures Scholarship - Harold Deel, Heather Moyer

  • William and Dorothy Glenn Tugman Scholarship - Darrick Long

  • William P. Warren Memorial Endowed Scholarship - Maria Kardulis, Penny Meisenzahl
  • Winkenwerder Family Scholarship - William Deskevich

  • Women in STEM Scholarship- Lanita Smith, Ryan Smith, Edith Silva
  • Worth B. Gregory, Jr. Scholarship - Miranda Weatherman
  • Wright-Oliver Scholarship - Ahmarie Gaines, Luseska Pack
  • Yesterday's Tree Endowed Scholarship - Hailey Shade, Alyssa Payne

If you are interested in making a contribution to the Asheville-Buncombe Technical Community College Foundation, please contact (828) 398-7176.